Silicontent Technology SCT2331 | Demoboard EV2330-B-02A
3.8V--32V Vin, 3-A Synchronous Buck Converter with EMI Reduction
Overview
TopologyBuck Converter
Input voltage3.8-32 V
Switching frequency376-424 kHz
Output 15 V / 3 A
IC revision1.0
Description
The EV2320-B-02A Evaluation Board is designed to demonstrate the capabilities of SCT2330, SCT2331, , what are 3A, EMI friendly synchronous buck converters with up to 32V wide input voltage range. The SCT2320 features an ultra-low quiescent operating current of 20uA. The SCT2320,SCT2321 is available in a low-profile SOT23-6 package.This user's guide describes the characteristics, operation and the use of the EV2330-B-02A Evaluation Module including EVM specifications, recommended test setup, test result, schematic diagram, bill of materials, and the board layout.
Features
  • EMI Reduction with Switching Node Ringing-free
  • 400kHz Switching Frequency with 6% Frequency Spread Spectrum
  • 3.8V-32V Wide Input Voltage Range
  • Adjustable Output Voltage
  • Up to 3A Continuous Output Load Current
  • Fully Integrated 80mΩ (Rdson) High Side MOSFET and 42mΩ (Rdson) Low Side MOSFET
  • 1uA Shut-down Current
  • 20uA Ultra Low Quiescent Current (SCT2330)
  • Peak Current Mode Control with Integrated Loop Compensation
  • PSM Mode in Light Load Condition (SCT2330)
  • Force PWM (SCT2331)
  • 4ms Soft Start Time
  • Output Over Voltage Protection
  • Thermal Shutdown Protection at 160°C
  • Available in TSOT23-6LPackage
Typical applications
  • White Goods, Home Appliance/ Printer/LCD Display
  • Surveillance//DTV, STB, Monitor
  • Audio, WiFi Speaker
  • Charging Station
More information
Products
Order Code
Data­sheet
Simu­lation
Downloads
Status
Product series
C
Tol. C
VR(V (DC))
Size
Operating Temperature
DF(%)
RISO
Ceramic Type
L(mm)
W(mm)
H(mm)
Fl(mm)
Packaging
L(µH)
IRP,40K(A)
ISAT,30%(A)
RDC typ.(mΩ)
RDC max.(mΩ)
fres(MHz)
Mount
Pins
Type
IR(A)
Working Voltage(V (AC))
SamplesAvailability & Sample
SPECWCAP-CSGP MLCCs 25 V(DC), 330 pF, ±10%
Simu­lation
Availability
Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years.
Capacitance330 pF
Capacitance±10%
Rated Voltage25 V (DC)
Size0603
Operating Temperature -55 °C up to +125 °C
Dissipation Factor3.5 %
Insulation Resistance10 GΩ
Ceramic TypeX7R Class II
Length1.6 mm
Width0.8 mm
Height0.8 mm
Pad Dimension0.4 mm
Packaging7" Tape & Reel
Check availability
SPECWCAP-CSGP MLCCs 25 V(DC), 1 nF, ±10%
Availability
Capacitance1 nF
Capacitance±10%
Rated Voltage25 V (DC)
Size0603
Dissipation Factor3.5 %
Insulation Resistance10 GΩ
Ceramic TypeX7R Class II
Length1.6 mm
Width0.8 mm
Height0.8 mm
Pad Dimension0.4 mm
Packaging7" Tape & Reel
Check availability
SPECWCAP-CSGP MLCCs 50 V(DC), 100 nF, ±10%
Capacitance100 nF
Capacitance±10%
Rated Voltage50 V (DC)
Dissipation Factor3 %
Insulation Resistance5 GΩ
Packaging7" Tape & Reel
SPECWCAP-CSGP MLCCs 16 V(DC), 22 µF, ±20%
Capacitance22 µF
Capacitance±20%
Rated Voltage16 V (DC)
Operating Temperature -55 °C up to +85 °C
Dissipation Factor10 %
Insulation Resistance0.02 GΩ
Ceramic TypeX5R Class II
Length3.2 mm
Width2.5 mm
Height2.5 mm
Pad Dimension0.6 mm
Packaging7" Tape & Reel
SPECWR-PHD Pin Header - Single, –, –
Operating Temperature -40 °C up to +105 °C
Insulation Resistance1000 MΩ
Length5.08 mm
PackagingBag
MountTHT
Pins
TypeStraight
Rated Current3 A
Working Voltage250 V (AC)
SPECWE-XHMI SMT Power Inductor, –, –
Operating Temperature -40 °C up to +125 °C
Length6.65 mm
Width6.45 mm
Height6.1 mm
Inductance10 µH
Performance Rated Current6.4 A
Saturation Current @ 30%9.7 A