Silicontent Technology SCT2331 | Demoboard EV2330-B-02A
3.8V--32V Vin, 3-A Synchronous Buck Converter with EMI Reduction
Details
TopologieAbwärtswandler
Eingangsspannung3.8-32 V
Schaltfrequenz376-424 kHz
Ausgang 15 V / 3 A
IC-Revision1.0
Beschreibung
The EV2320-B-02A Evaluation Board is designed to demonstrate the capabilities of SCT2330, SCT2331, , what are 3A, EMI friendly synchronous buck converters with up to 32V wide input voltage range. The SCT2320 features an ultra-low quiescent operating current of 20uA. The SCT2320,SCT2321 is available in a low-profile SOT23-6 package.This user's guide describes the characteristics, operation and the use of the EV2330-B-02A Evaluation Module including EVM specifications, recommended test setup, test result, schematic diagram, bill of materials, and the board layout.
Eigenschaften
  • EMI Reduction with Switching Node Ringing-free
  • 400kHz Switching Frequency with 6% Frequency Spread Spectrum
  • 3.8V-32V Wide Input Voltage Range
  • Adjustable Output Voltage
  • Up to 3A Continuous Output Load Current
  • Fully Integrated 80mΩ (Rdson) High Side MOSFET and 42mΩ (Rdson) Low Side MOSFET
  • 1uA Shut-down Current
  • 20uA Ultra Low Quiescent Current (SCT2330)
  • Peak Current Mode Control with Integrated Loop Compensation
  • PSM Mode in Light Load Condition (SCT2330)
  • Force PWM (SCT2331)
  • 4ms Soft Start Time
  • Output Over Voltage Protection
  • Thermal Shutdown Protection at 160°C
  • Available in TSOT23-6LPackage
Typische Anwendungen
  • White Goods, Home Appliance/ Printer/LCD Display
  • Surveillance//DTV, STB, Monitor
  • Audio, WiFi Speaker
  • Charging Station
Weiterführende Informationen
Artikeldaten
Artikel Nr.
Daten­blatt
Simu­lation
Downloads
Status
Produktserie
C
Tol. C
VR(V (DC))
Bauform
Betriebstemperatur
DF(%)
RISO
Keramiktyp
L(mm)
B(mm)
H(mm)
Fl(mm)
Verpackung
L(µH)
IRP,40K(A)
ISAT,30%(A)
RDC typ.(mΩ)
RDC max.(mΩ)
fres(MHz)
Montageart
Pins
Typ
IR(A)
Arbeitsspannung(V (AC))
MusterVerfügbarkeit & Muster
SPECWCAP-CSGP MLCCs 25 V(DC), 330 pF, ±10%
Simu­lation
Verfügbarkeit
Status Aktivi| Produktion ist aktiv. Erwartete Lebenszeit: >10 Jahre.
Kapazität330 pF
Kapazität±10%
Nennspannung25 V (DC)
Bauform0603
Betriebstemperatur -55 °C up to +125 °C
Verlustfaktor3.5 %
Isolationswiderstand10 GΩ
KeramiktypX7R Klasse II
Länge1.6 mm
Breite0.8 mm
Höhe0.8 mm
Pad Dimension0.4 mm
Verpackung7" Tape & Reel
Verfügbarkeit prüfen
SPECWCAP-CSGP MLCCs 25 V(DC), 1 nF, ±10%
Verfügbarkeit
Kapazität1 nF
Kapazität±10%
Nennspannung25 V (DC)
Bauform0603
Verlustfaktor3.5 %
Isolationswiderstand10 GΩ
KeramiktypX7R Klasse II
Länge1.6 mm
Breite0.8 mm
Höhe0.8 mm
Pad Dimension0.4 mm
Verpackung7" Tape & Reel
Verfügbarkeit prüfen
SPECWCAP-CSGP MLCCs 50 V(DC), 100 nF, ±10%
Kapazität100 nF
Kapazität±10%
Nennspannung50 V (DC)
Verlustfaktor3 %
Isolationswiderstand5 GΩ
Verpackung7" Tape & Reel
SPECWCAP-CSGP MLCCs 16 V(DC), 22 µF, ±20%
Kapazität22 µF
Kapazität±20%
Nennspannung16 V (DC)
Betriebstemperatur -55 °C up to +85 °C
Verlustfaktor10 %
Isolationswiderstand0.02 GΩ
KeramiktypX5R Klasse II
Länge3.2 mm
Breite2.5 mm
Höhe2.5 mm
Pad Dimension0.6 mm
Verpackung7" Tape & Reel
SPECWR-PHD Stiftleisten - Einreihig, –, –
Betriebstemperatur -40 °C up to +105 °C
Isolationswiderstand1000 MΩ
Länge5.08 mm
VerpackungBeutel
MontageartTHT
Pins
TypGerade
Nennstrom3 A
Arbeitsspannung250 V (AC)
SPECWE-XHMI SMT Speicherdrossel, –, –
Betriebstemperatur -40 °C up to +125 °C
Länge6.65 mm
Breite6.45 mm
Höhe6.1 mm
Induktivität10 µH
Performance Nennstrom6.4 A
Sättigungsstrom @ 30%9.7 A