Silicontent Technology SCT2401F | Demoboard EV2401F-B-02A
4.5V-40V Vin, 600mA Synchronous Step-Down DCDC Converter
Overview
TopologyBuck Converter
Input voltage4.5-40 V
Output 15 V / 0.6 A
IC revision1.0
Description
The EV2401F-B-02A Evaluation Board is designed todemonstrate the capabilities of SCT2401F, high efficiency fully integrated synchronous step-down DCDC converter supporting up to 0.6A continuous output current from an input source from 4.5V to 40V. The SCT2401F features fixed 1.2MHz switching frequency, which minimizes the external off chip passive components size. With a minimum 100ns ontime of high-side MOSFET, the SCT2401F allows power conversion from high input voltage to low output voltage.The SCT2401F offers cycle-by-cycle current limit,thermal shutdown protection and input voltage under voltage protection. The device is available in a 6-pin small profile TSOT23-6 package.This user's guide describes the characteristics, operation and the use of the EV2401F-B-02A Evaluation Module including EVM specifications, recommended test setup, test result, schematic diagram, bill of materials, and the board layout.
Features
  • Wide Input Range: 4.5V-40V
  • Up to 600mA Continuous Output Current
  • Low Output Ripple
  • 0.8V ± 2.5% Feedback Reference Voltage
  • Integrated 600mΩ High-Side and 300mΩ Low-Side Power MOSFETs
  • Fixed Frequency 1.2MHz
  • Force Pulse Width Modulation (FPWM) Mode
  • 90uA Quiescent Current in Sleep Mode
  • 100ns Minimum On-time
  • 1ms Internal Soft-start Time
  • Over-Temperature Protection
  • Available in an TSOT23-6 Package
Typical applications
  • Elevator, PLC, Servo, Power meter, Automatic Control
  • Industrial 24V Distributed Power Bus
  • Automotive
More information
Products
Order Code
Data­sheet
Simu­lation
Downloads
Status
Product series
C
Tol. C
VR(V (DC))
Size
Operating Temperature
Q
DF(%)
RISO
Ceramic Type
L(mm)
W(mm)
H(mm)
Fl(mm)
Packaging
L(µH)
IR(A)
ISAT(A)
RDC(mΩ)
fres(MHz)
Pins
Type
Mount
Working Voltage(V (AC))
SamplesAvailability & Sample
SPECWCAP-CSGP MLCCs 25 V(DC), 22 pF, ±5%
Simu­lation
Availability
Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years.
Capacitance22 pF
Capacitance±5%
Rated Voltage25 V (DC)
Size0603
Operating Temperature -55 °C up to +125 °C
Q-Factor840
Insulation Resistance10 GΩ
Ceramic TypeNP0 Class I
Length1.6 mm
Width0.8 mm
Height0.8 mm
Pad Dimension0.4 mm
Packaging7" Tape & Reel
Check availability
SPECWCAP-CSGP MLCCs 50 V(DC), 100 nF, ±10%
Availability
Capacitance100 nF
Capacitance±10%
Rated Voltage50 V (DC)
Size0603
Dissipation Factor3 %
Insulation Resistance5 GΩ
Ceramic TypeX7R Class II
Length1.6 mm
Width0.8 mm
Height0.8 mm
Pad Dimension0.4 mm
Packaging7" Tape & Reel
Check availability
SPECWCAP-CSGP MLCCs 50 V(DC), 4.7 µF, ±10%
Capacitance4.7 µF
Capacitance±10%
Rated Voltage50 V (DC)
Dissipation Factor5 %
Insulation Resistance0.02 GΩ
Ceramic TypeX7R Class II
Length3.2 mm
Width2.5 mm
Height2.5 mm
Pad Dimension0.6 mm
Packaging7" Tape & Reel
SPECWCAP-CSGP MLCCs 25 V(DC), 22 µF, ±20%
Capacitance22 µF
Capacitance±20%
Rated Voltage25 V (DC)
Operating Temperature -55 °C up to +85 °C
Dissipation Factor10 %
Insulation Resistance0.005 GΩ
Ceramic TypeX5R Class II
Length3.2 mm
Width2.5 mm
Height2.5 mm
Pad Dimension0.6 mm
Packaging7" Tape & Reel
SPECWE-LQS SMT Power Inductor, –, –
Operating Temperature -40 °C up to +125 °C
Length6 mm
Width6 mm
Height4.5 mm
Inductance22 µH
Rated Current2.1 A
Saturation Current2.5 A
DC Resistance89 mΩ
Self Resonant Frequency15 MHz
MountSMT
SPECWR-PHD Pin Header - Single, –, –
Operating Temperature -40 °C up to +105 °C