Silicontent Technology SCT2401F | Demoboard EV2401F-B-02A
4.5V-40V Vin, 600mA Synchronous Step-Down DCDC Converter
Details
TopologieAbwärtswandler
Eingangsspannung4.5-40 V
Ausgang 15 V / 0.6 A
IC-Revision1.0
Beschreibung
The EV2401F-B-02A Evaluation Board is designed todemonstrate the capabilities of SCT2401F, high efficiency fully integrated synchronous step-down DCDC converter supporting up to 0.6A continuous output current from an input source from 4.5V to 40V. The SCT2401F features fixed 1.2MHz switching frequency, which minimizes the external off chip passive components size. With a minimum 100ns ontime of high-side MOSFET, the SCT2401F allows power conversion from high input voltage to low output voltage.The SCT2401F offers cycle-by-cycle current limit,thermal shutdown protection and input voltage under voltage protection. The device is available in a 6-pin small profile TSOT23-6 package.This user's guide describes the characteristics, operation and the use of the EV2401F-B-02A Evaluation Module including EVM specifications, recommended test setup, test result, schematic diagram, bill of materials, and the board layout.
Eigenschaften
  • Wide Input Range: 4.5V-40V
  • Up to 600mA Continuous Output Current
  • Low Output Ripple
  • 0.8V ± 2.5% Feedback Reference Voltage
  • Integrated 600mΩ High-Side and 300mΩ Low-Side Power MOSFETs
  • Fixed Frequency 1.2MHz
  • Force Pulse Width Modulation (FPWM) Mode
  • 90uA Quiescent Current in Sleep Mode
  • 100ns Minimum On-time
  • 1ms Internal Soft-start Time
  • Over-Temperature Protection
  • Available in an TSOT23-6 Package
Typische Anwendungen
  • Elevator, PLC, Servo, Power meter, Automatic Control
  • Industrial 24V Distributed Power Bus
  • Automotive
Weiterführende Informationen
Artikeldaten
Artikel Nr.
Daten­blatt
Simu­lation
Downloads
Status
Produktserie
C
Tol. C
VR(V (DC))
Bauform
Betriebstemperatur
Q
DF(%)
RISO
Keramiktyp
L(mm)
B(mm)
H(mm)
Fl(mm)
Verpackung
L(µH)
IR(A)
ISAT(A)
RDC(mΩ)
fres(MHz)
Pins
Typ
Montageart
Arbeitsspannung(V (AC))
MusterVerfügbarkeit & Muster
SPECWCAP-CSGP MLCCs 25 V(DC), 22 pF, ±5%
Simu­lation
Verfügbarkeit
Status Aktivi| Produktion ist aktiv. Erwartete Lebenszeit: >10 Jahre.
Kapazität22 pF
Kapazität±5%
Nennspannung25 V (DC)
Bauform0603
Betriebstemperatur -55 °C up to +125 °C
Güte840
Isolationswiderstand10 GΩ
KeramiktypNP0 Klasse I
Länge1.6 mm
Breite0.8 mm
Höhe0.8 mm
Pad Dimension0.4 mm
Verpackung7" Tape & Reel
Verfügbarkeit prüfen
SPECWCAP-CSGP MLCCs 50 V(DC), 100 nF, ±10%
Verfügbarkeit
Kapazität100 nF
Kapazität±10%
Nennspannung50 V (DC)
Bauform0603
Verlustfaktor3 %
Isolationswiderstand5 GΩ
KeramiktypX7R Klasse II
Länge1.6 mm
Breite0.8 mm
Höhe0.8 mm
Pad Dimension0.4 mm
Verpackung7" Tape & Reel
Verfügbarkeit prüfen
SPECWCAP-CSGP MLCCs 50 V(DC), 4.7 µF, ±10%
Kapazität4.7 µF
Kapazität±10%
Nennspannung50 V (DC)
Verlustfaktor5 %
Isolationswiderstand0.02 GΩ
KeramiktypX7R Klasse II
Länge3.2 mm
Breite2.5 mm
Höhe2.5 mm
Pad Dimension0.6 mm
Verpackung7" Tape & Reel
SPECWCAP-CSGP MLCCs 25 V(DC), 22 µF, ±20%
Kapazität22 µF
Kapazität±20%
Nennspannung25 V (DC)
Betriebstemperatur -55 °C up to +85 °C
Verlustfaktor10 %
Isolationswiderstand0.005 GΩ
KeramiktypX5R Klasse II
Länge3.2 mm
Breite2.5 mm
Höhe2.5 mm
Pad Dimension0.6 mm
Verpackung7" Tape & Reel
SPECWE-LQS SMT-Speicherdrossel, –, –
Betriebstemperatur -40 °C up to +125 °C
Länge6 mm
Breite6 mm
Höhe4.5 mm
Induktivität22 µH
Nennstrom2.1 A
Sättigungsstrom2.5 A
Gleichstromwiderstand89 mΩ
Eigenresonanzfrequenz15 MHz
MontageartSMT
SPECWR-PHD Stiftleisten - Einreihig, –, –
Betriebstemperatur -40 °C up to +105 °C