Analog Devices LT4363 | Demoboard DC2062A-A
12V System ISO-7637-2 Surge Stopper, Latch-Off Version
Overview
TopologyBoost Converter
Input voltage37-57 V
Output 15 V / 13 A
IC revision2
Description
Demonstration circuit 2062A showcases the LT®4363 surge stopper in a 12V, 3A ISO-7637-2 application. Inputs of up to 50VDC and load dumps of up to 100V are limited to 25V at the output. The MOSFET is protected against output overloads by current limiting. Sustained overvoltage or overcurrent conditions cause the LT4363 to turn off after a timer delay. The LT4363-1 (DC2062A-A) latches off and is reset by pulling SHDN low for at least 100μs. The LT4363-2 (DC2062A-B) automatically retries after a cool down delay; retry is inhibited if OV is higher than 1.275V.
Board LayoutDC2062A is designed to withstand load dump. This high voltage is stood off by RUV4, ROV4, R7, RLED2, Q1, Q4. Maximum input voltage is limited by Q1’s 100V BVDSS rating. The permissible time at 100V is limited by MOSFETsafe operating area (SOA) and R7, which dissipates slightly less than 1.2W and is capable of doing so for at least 500ms.
The minimum spacing is limited by 1206 pad spacing where the gap between solder pads is 2mm, or just under 80mils. Thus, the spacing between the input plane and all other board traces is maintained at a minimum of 2mm.As a point of reference, a 2mm needle gap in air breaksdown well above 1kV.
Products
Order Code
Data­sheet
Simu­lation
Downloads
Status
Product series
L(µH)
IRP,40K(A)
ISAT,10%(A)
ISAT,30%(A)
RDC(mΩ)
fres(MHz)
Qty.
IR(A)
L1(mH)
RDC max.(Ω)
VR(V (AC))
VT(V (RMS))
Material
L(mm)
W(mm)
H(mm)
Mount
SamplesAvailability & Sample
SPECWE-HCI SMT Flat Wire High Current Inductor, 4.9 µH, 8.3 A
Simu­lation
Availability
Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years.
Inductance4.9 µH
Performance Rated Current8.3 A
Saturation Current @ 10%2.2 A
Saturation Current @ 30%6.5 A
DC Resistance14.5 mΩ
Self Resonant Frequency56 MHz
Packaging Unit1000
MaterialSuperflux
Length7 mm
Width6.9 mm
Height4.8 mm
MountSMT
Check availability
SPEC10/100/1000 Base-T SMT Transformer, 350 µH, –
Availability
Downloads
Product series 10/100/1000 Base-T SMT Transformer
Inductance350 µH
Insulation Test Voltage1500 V (RMS)
Length18.16 mm
Width16 mm
Height10.16 mm
MountSMT
Check availability
SPECWE-LF SMD Common Mode Power Line Choke in SMT, 2200 µH, –