ComponentsElectromechanical ComponentsConnectorsTerminal BlocksPluggable ConnectorPitch 7.62 mm7.62 mm Plug
WR-TBL Series 3764 - Plug with Rising Cage Clamp 7.62mm pitch - Vertical cable entry - Cable
| General Information | |
|---|---|
| Operating Temperature | -30 °C up to +160 °C |
| Pitch | 7.62 mm |
| Material Properties | |
|---|---|
| Insulator Material | PA66 |
| Insulator Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulator Color | Green |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Tin over Nickel |
| Cage Material | Copper Alloy |
| Cage Plating | Nickel; nickel |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Terminal Screw Plating | Zinc |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| IR | 41 A |
| IR[cULus] | 41 A |
| Working Voltage | 600 V (AC) |
| Working Voltage [cULus] | 600 V (AC) |
| Withstanding Voltage | 2200 V (AC) |
| Contact Resistance | 5 mΩ |
| Wire Properties | |
|---|---|
| Solid Wire Section (AWG) | 24 to 8 (AWG) |
| Solid Wire Section (Metric) | 0.75 to 10 (mm²) |
| Stranded Wire Section (AWG) | 24 to 8 (AWG) |
| Stranded Wire Section (Metric) | 0.75 to 10 (mm²) |
| Certification | |
|---|---|
| cULus Approval | E150931 |
| Glow Wire Approval | Conform [IEC 60335-1] |
Application Notes
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allArticle information + Show more









