Analog Devices LT3753 | Demoboard DC2324A-A
LT3753
Overview
TopologyForward Converter
Input voltage9-18 V
Switching frequency100-500 kHz
Output 124.6 V / 5 A
IC revision00
Description
Demonstration circuits 2324A-A, 2324A-B, and 2324A-Care active clamp forward converters with synchronousrectification featuring the LT®3753.These circuits were designed to demonstrate the high levelof performance, efficiency and small solution size attainableusing this part. They operate at 240kHz. The DC2324A-Aproduces a 24V/5A output from an input voltage range of36V to 72V. The DC2324A-B produces a 24V/5A outputfrom an input voltage range of 18V to 36V. The DC2324A-Cproduces a 24V/4A output from an input voltage range of9V to 18V, making it suitable for telecom, industrial andother isolated power supply applications. They all havean eighth-brick footprint area. Synchronous rectificationhelps to attain efficiency exceeding 94% (exceeding 95%for the DC2324A-A and DC2324A-B).
Features
  • Input Voltage Range: 8.5V to 100V
  • Programmable Volt-Second Clamp
  • High Efficiency Control: Active Clamp, Synchronous Rectification, Programmable Delays
  • Short-Circuit (Hiccup Mode) Overcurrent Protection
  • Programmable Soft-Start/Stop
  • Programmable OVLO and UVLO with Hysteresis
  • Programmable Frequency (100kHz to 500kHz)
  • Synchronizable to an External Clock
Typical applications
  • 48V Telecommunication Isolated Power Supplies
  • Industrial, Automotive and Military Systems
More information
Products
Order Code
Data­sheet
Simu­lation
Downloads
Status
Product series
L(mm)
f(mm)
C
Tol. C
VR(V (DC))
Size
Operating Temperature
Q
RISO
Ceramic Type
W(mm)
H(mm)
Fl(mm)
Packaging
SamplesAvailability & Sample
SPECWCAP-CSGP MLCCs 50 V(DC), 1.6 mm, –
Simu­lation
Availability
Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years.
Length1.6 mm
Capacitance680 pF
Capacitance±5%
Rated Voltage50 V (DC)
Size0603
Operating Temperature -55 °C up to +125 °C
Q-Factor1000
Insulation Resistance10 GΩ
Ceramic TypeNP0 Class I
Width0.8 mm
Height0.8 mm
Pad Dimension0.4 mm
Packaging7" Tape & Reel
Check availability
SPECWA-SNSR Self-Retaining Spacer, 9.5 mm, 4.8 mm
Availability
Length9.5 mm
Drilling in Panel4.8 mm
Operating Temperature -30 °C up to +85 °C