Analog Devices LT3651EUHE-4.2 | Demoboard DC1362A-A
LT3651EUHE-4.2 Demo Board | 6.5V ≤ VIN ≤ 32V, 4A Li-Ion Battery Charger, Vout = 4.2V @ 4A
Overview
TopologyBuck Converter
Input voltage6.5-32 V
Output 14.24 V / 4 A
IC revision4
Description
Demonstration circuit 1362A-A/1362A-B is a 4A high voltage Li-Ion battery charger featuring the LT®3651EUHE-4.2/LT3651EUHE-4.1. The LT3651 is a complete, high power Li-Ion battery charger that can operate over a wide input voltage range. The charger is a constant-current, constantvoltagetype with a maximum charge current of 4A that can be externally set. A precondition feature trickle charges a low voltage battery and bad battery detection provides a signal if the battery doesn’t respond to reconditioning. The LT3651EUHE is available in a 36-lead (5mm × 6mm) QFN surface mount package with two exposed thermal pads.
Products
Order Code
Data­sheet
Simu­lation
Downloads
Status
Product series
L(µH)
IRP,40K(A)
ISAT,10%(A)
ISAT,30%(A)
RDC(mΩ)
fres(MHz)
Material
Qty.
SamplesAvailability & Sample
SPECWE-HCI SMT Flat Wire High Current Inductor, 3.3 µH, 10.9 A
Simu­lation
Availability
Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years.
Inductance3.3 µH
Performance Rated Current10.9 A
Saturation Current @ 10%3.2 A
Saturation Current @ 30%8 A