Monolithic Power Systems MP174 | Demoboard EV44014-S+HR1001-S-00A
240W LED Driver&Adapters Evaluation Board
Details
TopologieSperrwandler
Eingangsspannung90-265 V
Ausgang 112 V / 20 A
IC-Revision1.0
Beschreibung
The EV44014-S+HR1001-S-00A is a general purpose evaluation board of MP44014, HR1001, MP6922 and MP174 for 240W LED driver &Adapters application.The MP44014 is a boundary conduction mode PFC controller which can provide simple and high performance active power factor correctionusing minimum external components.The HR1001 is an enhanced LLC controller which provides new features of adaptive dead time adjustment (ADTA) and capacitive modeprotection (CMP).The MP6922 is a dual fast turn-off intelligent rectifier to drive two N-CH power MOSFETs in LLC resonant converters for synchronous rectification.The MP174 is a primary-side regulator that provides accurate constant voltage (CV) regulation without opto-coupler.Typically, the EV44014-S+HR1001-S-00A is designed for LED driver &adapters with a 12 V, 20 A constant voltage output and 240W rated power, from 90 VAC to 265 VAC, 50 Hz/60 Hz.The EV44014-S+HR1001-S-00A has excellent efficiency and high power factor. Besides, the EV44014-S+HR1001-S-00A has output fault protections, such as over load protection, short circuit protection, over voltage protection and anti-capacitive mode protection. It also can meet the Class C standard of IEC61000-3-2 and EN55022 standard.
Eigenschaften
  • Wide Operating Input Range(from 90V to 265V)
  • 240W Rated Power and Constant Voltage Output
  • High efficiency up to 93%
  • Meet Class C Standard of IEC61000-3-2
  • Meet EN55022 Standard
  • Meet EN61000-4-5 Level 4 for Surge Immunity (4kV)
  • High Power Factor
  • Over load protection (Hiccup Mode)
  • Short Circuit Protection (Latch Mode)
Remarks:
L1=1mH,L2=300uH,L3=10mH,L4=170uH,L6=100uH,L7=2.2mH,T1=0.55mH Used.
Refer pageno. 3-7
Typische Anwendungen
  • Adapters Application
  • LED Driver Application
Weiterführende Informationen
Artikeldaten
Artikel Nr.
Daten­blatt
Simu­lation
Downloads
Status
Produktserie
ISAT,10%(A)
fres(MHz)
Version
IR(A)
L(µH)
RDC max.(mΩ)
VR(V)
VT(V (AC))
Material
L(mm)
B(mm)
H(mm)
Montageart
MusterVerfügbarkeit & Muster
SPECWE-TI Tonneninduktivität, 0.35 A, 1.1 MHz