Analog Devices LT3753 | Demoboard DC2324A-A
LT3753
Details
TopologieEintaktflusswandler
Eingangsspannung36-72 V
Schaltfrequenz100-500 kHz
Ausgang 126.4 V / 5 A
IC-Revision00
Beschreibung
Demonstration circuits 2324A-A, 2324A-B, and 2324A-Care active clamp forward converters with synchronousrectification featuring the LT®3753.These circuits were designed to demonstrate the high levelof performance, efficiency and small solution size attainableusing this part. They operate at 240kHz. The DC2324A-Aproduces a 24V/5A output from an input voltage range of36V to 72V. The DC2324A-B produces a 24V/5A outputfrom an input voltage range of 18V to 36V. The DC2324A-Cproduces a 24V/4A output from an input voltage range of9V to 18V, making it suitable for telecom, industrial andother isolated power supply applications. They all havean eighth-brick footprint area. Synchronous rectificationhelps to attain efficiency exceeding 94% (exceeding 95%for the DC2324A-A and DC2324A-B).
Eigenschaften
  • Input Voltage Range: 8.5V to 100V
  • Programmable Volt-Second Clamp
  • High Efficiency Control: Active Clamp, Synchronous Rectification, Programmable Delays
  • Short-Circuit (Hiccup Mode) Overcurrent Protection
  • Programmable Soft-Start/Stop
  • Programmable OVLO and UVLO with Hysteresis
  • Programmable Frequency (100kHz to 500kHz)
  • Synchronizable to an External Clock
Typische Anwendungen
  • 48V Telecommunication Isolated Power Supplies
  • Industrial, Automotive and Military Systems
Weiterführende Informationen
Artikeldaten
Artikel Nr.
Daten­blatt
Simu­lation
Downloads
Status
Produktserie
L(mm)
f(mm)
C
Tol. C
VR(V (DC))
Bauform
Betriebstemperatur
Q
RISO
Keramiktyp
B(mm)
H(mm)
Fl(mm)
Verpackung
MusterVerfügbarkeit & Muster
SPECWCAP-CSGP MLCCs 50 V(DC), 1.6 mm, –
Simu­lation
Verfügbarkeit
Status Aktivi| Produktion ist aktiv. Erwartete Lebenszeit: >10 Jahre.
Länge1.6 mm
Kapazität680 pF
Kapazität±5%
Nennspannung50 V (DC)
Bauform0603
Betriebstemperatur -55 °C up to +125 °C
Güte1000
Isolationswiderstand10 GΩ
KeramiktypNP0 Klasse I
Breite0.8 mm
Höhe0.8 mm
Pad Dimension0.4 mm
Verpackung7" Tape & Reel
Verfügbarkeit prüfen
SPECWA-SNSR Self-Retaining Spacer, 9.5 mm, 4.8 mm
Verfügbarkeit
Länge9.5 mm
Bohrung in Blende4.8 mm
Betriebstemperatur -30 °C up to +85 °C