WR-WTB 3.96 mm Female Crimp Contact
| Material Properties | |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Type | Stamped |
| General Information | |
|---|---|
| Compliance | RoHS |
| IR | 7 A |
| Working Voltage | 250 V (AC) |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Pitch | 3.96 mm |
| Gender | Female |
| Type | Crimp Terminal |
| Operating Temperature | -40 °C up to +105 °C |
| Wire Properties | |
|---|---|
| Solid Wire Section (Metric) | 0.326 to 0.823 (mm²) |
| Stranded Wire Section (AWG) | 22 to 18 (AWG) |
| Stranded Wire Section (Metric) | 0.326 to 0.823 (mm²) |
| Packaging Properties | |
|---|---|
| Packaging | Bag; Big Reel; Small Reel |
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allOrder Code | Datasheet | Downloads | Status | Gender | Stranded Wire Section (AWG) | Stranded Wire Section (Metric) | Packaging | Qty.(pcs) | Manual Crimping Tool | Automatic Crimping Tool | Design Kit | SamplesAvailability & Sample | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() | 64500113722 | SPECFemale, 22 to 18 (AWG), 0.326 to 0.823 (mm²) | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | GenderFemale | Stranded Wire Section (AWG)22 to 18 (AWG) | Stranded Wire Section (Metric)0.326 to 0.823 (mm²) | PackagingBig Reel | Packaging Unit6000 pcs | Manual Crimping Tool | Automatic Crimping Tool | Design Kit – | –Check availability | |
![]() | 64510113722 | SPECFemale, 22 to 18 (AWG), 0.326 to 0.823 (mm²) | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | GenderFemale | Stranded Wire Section (AWG)22 to 18 (AWG) | Stranded Wire Section (Metric)0.326 to 0.823 (mm²) | PackagingSmall Reel | Packaging Unit500 pcs | Manual Crimping Tool | Automatic Crimping Tool | Design Kit – | –Check availability | |
![]() | 64500113722DEC | SPECFemale, 22 to 18 (AWG), 0.326 to 0.823 (mm²) | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | GenderFemale | Stranded Wire Section (AWG)22 to 18 (AWG) | Stranded Wire Section (Metric)0.326 to 0.823 (mm²) | PackagingBag | Packaging Unit100 pcs | Manual Crimping Tool | Automatic Crimping Tool – | –Check availability |
Availability Forecast
WE item number Packaging unitsLead time
––– weeks
| Expected Availability | Opening inventory | Quantity |
|---|---|---|
| Current Availability | – | – |
There is no forecast for this quantity request.
Does it just not fit? Please contact us.Simply contact our service team for special orders and bulk quantities.Contact us
Suitable for
Assortments
Articles from this product series can be found in the following assortments:





