ComponentsElectromechanical ComponentsConnectorsTerminal BlocksPluggable ConnectorPitch 3.81 mm3.81 mm PCB
WR-TBL Series 3003 - Pin Header 3.81mm pitch - Vertical cable entry - THT
| General Information | |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 °C up to +115 °C |
| Pitch | 3.81 mm |
| Material Properties | |
|---|---|
| Insulator Material | PA46 |
| Insulator Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulator Color | Black |
| Pin Material | Brass |
| Pin Plating | Tin over Nickel |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| IR | 10 A |
| Working Voltage | 300 V (AC) |
| Withstanding Voltage | 1600 V (AC) |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Certification | |
|---|---|
| cULus Approval | E315414 |
Application Notes
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allArticle information + Show more

