WS-DISV Small Compact SMT Flat Actuator with Top Tape 1.27 mm
| Material Properties | |
|---|---|
| Cover Material | PPA |
| Cover Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Base Material | PPA |
| Base Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Actuator Material | PA46 |
| Actuator Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Plating | Gold |
| Terminal Plating | Gold |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| IR | 100 mA |
| VR | 50 V (DC) |
| Contact Resistance Initial | 100 mΩ |
| RISO | 100 MΩ |
| Withstanding Voltage | 300 V (AC) |
| Mechanical Properties | |
|---|---|
| Operation Force | 500 g |
| Electrical Life | 1000 Cycles |
| Actuator Type | Flat Type |
| Switch Position | Off |
| General Information | |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 °C up to +85 °C |
| Washable | Yes |
| Packaging Properties | |
|---|---|
| Packaging | Tape and Reel |
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allOrder Code | Datasheet | Downloads | Status | Poles | L(mm) | Vaporphase process | Design Kit | Samples |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
416131160801 | 1, 2.44 mm, Yes | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles1 | Length2.44 mm | Vaporphase processYes | Design Kit – | ||
416131160802 | 2, 3.71 mm, Yes | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles2 | Length3.71 mm | Vaporphase processYes | Design Kit | ||
416131160803 | 3, 4.98 mm, Yes | Downloads6 files | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles3 | Length4.98 mm | Vaporphase processYes | Design Kit | |
416131160804 | 4, 6.25 mm, Yes | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles4 | Length6.25 mm | Vaporphase processYes | Design Kit | ||
416131160805 | 5, 7.52 mm, Yes | Downloads6 files | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles5 | Length7.52 mm | Vaporphase processYes | Design Kit | |
416131160806 | 6, 8.79 mm, Yes | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles6 | Length8.79 mm | Vaporphase processYes | Design Kit | ||
416131160808 | 8, 11.33 mm, Yes | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles8 | Length11.33 mm | Vaporphase processYes | Design Kit | ||
416131160810 | 10, 13.87 mm, Yes | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles10 | Length13.87 mm | Vaporphase processYes | Design Kit | ||
416131160812 | 12, 16.41 mm, Yes | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles12 | Length16.41 mm | Vaporphase processYes | Design Kit – |
Products of interest
Assortments
Articles from this product series can be found in the following assortments:


