WR-WTB 3.96 mm Female Terminal Housing
| Material Properties | |
|---|---|
| Insulator Material | PA66 |
| Insulator Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Color | White |
| General Information | |
|---|---|
| Compliance | RoHS |
| Withstanding Voltage | 1500 V (AC) |
| RISO | 1000 MΩ |
| Pitch | 3.96 mm |
| Gender | Female |
| Type | Terminal Housing |
| Operating Temperature | -40 °C up to +105 °C |
| Certification | |
|---|---|
| UL Approval | E323964 |
| Packaging Properties | |
|---|---|
| Packaging | Bag |
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allOrder Code | Datasheet | Downloads | Status | Gender | Pins | Type | Packaging | Bidirectional | Mates with | Design Kit | SamplesAvailability & Sample | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() | 645004113322 | SPECFemale, 4, Terminal Housing | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | GenderFemale | Pins4 | TypeTerminal Housing | PackagingBag | Bidirectional | Mates with | Design Kit | –Check availability | |
![]() | 645005113322 | SPECFemale, 5, Terminal Housing | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | GenderFemale | Pins5 | TypeTerminal Housing | PackagingBag | Bidirectional – | Mates with | Design Kit | –Check availability | |
![]() | 645006113322 | SPECFemale, 6, Terminal Housing | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | GenderFemale | Pins6 | TypeTerminal Housing | PackagingBag | Bidirectional – | Mates with | Design Kit | –Check availability | |
![]() | 645008113322 | SPECFemale, 8, Terminal Housing | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | GenderFemale | Pins8 | TypeTerminal Housing | PackagingBag | Bidirectional – | Mates with | –Check availability | ||
![]() | 645010113322 | SPECFemale, 10, Terminal Housing | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | GenderFemale | Pins10 | TypeTerminal Housing | PackagingBag | Bidirectional – | Mates with | Design Kit | –Check availability | |
![]() | 645002113322 | SPECFemale, 2, Terminal Housing | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | GenderFemale | Pins2 | TypeTerminal Housing | PackagingBag | Bidirectional – | Mates with – | Design Kit | –Check availability | |
![]() | 645003113322 | SPECFemale, 3, Terminal Housing | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | GenderFemale | Pins3 | TypeTerminal Housing | PackagingBag | Bidirectional – | Mates with | Design Kit | –Check availability |
Availability Forecast
WE item number: –
VPELead time
–– weeks
| Expected Availability | Opening inventory | Quantity |
|---|---|---|
| Current Availability | – | – |
There is no forecast for this quantity request.
Does it just not fit? Please contact us.Simply contact our service team for special orders and bulk quantities.Contact us
Assortments
Articles from this product series can be found in the following assortments:











