WS-TOTV Ø 6.35 mm Panel Cut-Out Right Angle Operation Toggle Switch
| Material Properties | |
|---|---|
| Actuator Material | Copper Alloy |
| Cover Material | Stainless Steel |
| Frame Material | DAP |
| Frame Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Moveable Contact Material | Copper Alloy |
| Moveable Contact Plating | Silver |
| Stationary Contact Material | Copper Alloy |
| Stationary Contact Plating | Silver |
| Terminal Material | Copper Alloy |
| Terminal Plating | Silver |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| IR | 1 A |
| VR | 30 V (DC) |
| Contact Resistance Initial | 30 mΩ |
| RISO | 1000 MΩ |
| Withstanding Voltage | 500 V (AC) |
| Mechanical Properties | |
|---|---|
| Electrical Life | 50000 Steps |
| Connection Type | Opposite Side Connection |
| General Information | |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 °C up to +85 °C |
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allArticle information + Show more





