WS-TATL THT Illuminated Tact Switch 12 x 12 mm
EXTENDED| Material Properties | |
|---|---|
| Actuator Material | PA66 |
| Actuator Flammability Rating | UL94 HB |
| Actuator Color | White |
| Base Material | PA66 |
| Base Flammability Rating | UL94 HB |
| Frame Material | PA66 |
| Frame Flammability Rating | UL94 HB |
| Frame Color | Black |
| Diffuser Plate Flammability Rating | UL94 HB |
| LED Terminal Material | Copper Alloy |
| LED Terminal Plating | Tin |
| Contact Material | Stainless Steel |
| Contact Plating | Silver |
| Terminal Material | Copper Alloy |
| Terminal Plating | Silver |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| Contact Resistance Initial | 100 mΩ |
| Contact Resistance After Life Test | 2 Ω |
| RISO | 100 MΩ |
| Withstanding Voltage | 500 V (AC) |
| Mechanical Properties | |
|---|---|
| Operation Force | 220 g |
| Electrical Life | 100000 Cycles |
| Optical Properties | |
|---|---|
| Lens Type | Water clear; Waterclear |
| Chip Technology | AlGaInP; AlGaInP + Gan + InGaN; InGaN |
| General Information | |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 °C up to +85 °C |
| Packaging Properties | |
|---|---|
| Packaging | ESD Tray |
Application Notes
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allOrder Code | Datasheet | Downloads | Status | Emitting Color | H(mm) | SamplesAvailability & Sample | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() | 440BS67082622 | SPECBlue, 8.2 mm | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Emitting ColorBlue | Height8.2 mm | –Check availability | |
![]() | 440VR67082622 | SPECBright Green & Red, 8.2 mm | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Emitting ColorBright Green & Red | Height8.2 mm | –Check availability | |
![]() | 440YS67082622 | SPECYellow, 8.2 mm | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Emitting ColorYellow | Height8.2 mm | –Check availability | |
![]() | 440GS67082622 | SPECGreen, 8.2 mm | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Emitting ColorGreen | Height8.2 mm | –Check availability | |
![]() | 440RS67082622 | SPECRed, 8.2 mm | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Emitting ColorRed | Height8.2 mm | –Check availability | |
![]() | 440M167082622 | SPECRed & Green & Blue, 8.2 mm | Availability – | Status Newi| Product is new in our portfolio and production is active. Expected lifetime: >10 years. | Emitting ColorRed & Green & Blue | Height8.2 mm | –Check availability |
Availability Forecast
WE item number Packaging unitsLead time
––– weeks
| Expected Availability | Opening inventory | Quantity |
|---|---|---|
| Current Availability | – | – |
There is no forecast for this quantity request.
Does it just not fit? Please contact us.Simply contact our service team for special orders and bulk quantities.Contact us







