WS-ROSV SMT IP67 Rotary Switch with Arrow Type Actuator 7x7 mm
| Material Properties | |
|---|---|
| Cover Material | Stainless Steel |
| Base Material | LCP |
| Base Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Actuator Material | LCP |
| Actuator Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Terminal Material | Copper Alloy |
| Terminal Plating | Gold |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| IR | 400 mA |
| VR | 42 V (DC) |
| Contact Resistance Initial | 80 mΩ |
| RISO | 100 MΩ |
| Withstanding Voltage | 250 V (AC) |
| Mechanical Properties | |
|---|---|
| Electrical Life | 25000 Steps |
| Actuator Type | Arrow Type |
| General Information | |
|---|---|
| Operating Temperature | -60 °C up to +125 °C |
| Washable | Yes |
| Ingress Protection Code | IP67 |
| Packaging Properties | |
|---|---|
| Packaging | Tape and Reel |
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allOrder Code | Datasheet | Downloads | Status | Number of Position (Value) | Code | Ingress Protection Code | Vaporphase process | Actuator Color | Design Kit | Samples | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() | 428542320810 | 10, Real Code, IP67 | Downloads6 files | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Number of Position10 | CodeReal Code | Ingress Protection CodeIP67 | Vaporphase processYes | Actuator ColorRed | Design Kit | |
![]() | 428542320811 | 10, Complement Code, IP67 | Downloads6 files | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Number of Position10 | CodeComplement Code | Ingress Protection CodeIP67 | Vaporphase processYes | Actuator ColorOrange | Design Kit | |
![]() | 428542320816 | 16, Real Code, IP67 | Downloads6 files | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Number of Position16 | CodeReal Code | Ingress Protection CodeIP67 | Vaporphase processYes | Actuator ColorGrey | Design Kit | |
![]() | 428542320817 | 16, Complement Code, IP67 | Downloads6 files | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Number of Position16 | CodeComplement Code | Ingress Protection CodeIP67 | Vaporphase processYes | Actuator ColorIvory | Design Kit |
Switches for IP applications
Switches for IP applications
Würth Elektronik offers IP67 classified rotary switches as well as tact switches. Tested according to IEC61058 and IEC60068, these components are ideally designed for use in harsh industrial environments.If you would like to know more about the IP certified products, your Würth Elektronik field sales will be happy to provide you with advice and support.

Products of interest
Assortments
Articles from this product series can be found in the following assortments:






