WR-LECO Series 401 - WTB Accessories for BTB Connection
| General Information | |
|---|---|
| Compliance | Lead free / RoHS |
| IR | 9 A |
| IR[cULus] | 9 A |
| Pitch | 4 mm |
| Material Properties | |
|---|---|
| Insulator Material | PA66 |
| Insulator Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulator Color | Grey |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Nickel (Ni); Tin over Nickel |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| Working Voltage | 320 V (AC) |
| Working Voltage [UL] | 320 V (AC) |
| Working Voltage [cULus] | 320 V (AC) |
| Withstanding Voltage [UL] | 1500 V (AC) |
| Withstanding Voltage [cULus] | 1500 V (AC) |
| Certification | |
|---|---|
| UL Approval | ; E323964 |
| cULus Approval | E323964 |
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allOrder Code | Datasheet | Downloads | Status | Pins | Gender | Mount | Type | Pitch(mm) | IR(A) | IR[cULus](A) | Working Voltage(V (AC)) | Working Voltage [UL](V (AC)) | Working Voltage [cULus](V (AC)) | Design Kit | SamplesAvailability & Sample | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
695101401122 | SPEC1, Wire to Board Accessories, BtB | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Pins1 | GenderWire to Board Accessories | MountBtB | TypeStraight | Pitch4 mm | Rated Current [UL]9 A | Rated Current [cULus]9 A | Working Voltage320 V (AC) | Working Voltage320 V (AC) | Working Voltage320 V (AC) | Design Kit – | –Check availability | |
695102401122 | SPEC2, Wire to Board Accessories, BtB | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Pins2 | GenderWire to Board Accessories | MountBtB | TypeStraight | Pitch4 mm | Rated Current [UL]9 A | Rated Current [cULus]9 A | Working Voltage320 V (AC) | Working Voltage320 V (AC) | Working Voltage320 V (AC) | Design Kit | –Check availability | |
695103401122 | SPEC3, Wire to Board Accessories, BtB | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Pins3 | GenderWire to Board Accessories | MountBtB | TypeStraight | Pitch4 mm | Rated Current [UL]9 A | Rated Current [cULus]9 A | Working Voltage320 V (AC) | Working Voltage320 V (AC) | Working Voltage320 V (AC) | Design Kit – | –Check availability |
Availability Forecast
WE item number Packaging unitsLead time
––– weeks
| Expected Availability | Opening inventory | Quantity |
|---|---|---|
| Current Availability | – | – |
There is no forecast for this quantity request.
Does it just not fit? Please contact us.Simply contact our service team for special orders and bulk quantities.Contact us
Assortments
Articles from this product series can be found in the following assortments:

