WS-DITV Compact THT with Flat Actuator 2.54 mm
| Material Properties | |
|---|---|
| Cover Material | PBT |
| Cover Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Base Material | PBT |
| Base Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Actuator Material | PBT |
| Actuator Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Plating | Gold |
| Terminal Plating | Gold |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| IR | 100 mA |
| VR | 50 V (DC) |
| Contact Resistance Initial | 50 mΩ |
| RISO | 100 MΩ |
| Withstanding Voltage | 500 V (AC) |
| Mechanical Properties | |
|---|---|
| Operation Force | 800 g |
| Electrical Life | 2000 Cycles |
| Actuator Type | Flat Type |
| Switch Position | Off |
| General Information | |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 °C up to +85 °C |
| Packaging Properties | |
|---|---|
| Packaging | Tube |
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allOrder Code | Datasheet | Downloads | Status | Poles | L(mm) | Vaporphase process | SamplesAvailability & Sample | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() | 418117170901 | SPEC1, 3.84 mm, not specified | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles1 | Length3.84 mm | Vaporphase processnot specified | –Check availability | |
![]() | 418117170902 | SPEC2, 6.08 mm, not specified | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles2 | Length6.08 mm | Vaporphase processnot specified | –Check availability | |
![]() | 418117170903 | SPEC3, 8.92 mm, not specified | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles3 | Length8.92 mm | Vaporphase processnot specified | –Check availability | |
![]() | 418117170904 | SPEC4, 11.16 mm, not specified | Availability – | Downloads6 files | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles4 | Length11.16 mm | Vaporphase processnot specified | –Check availability |
![]() | 418117170905 | SPEC5, 13.7 mm, not specified | Availability – | Downloads6 files | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles5 | Length13.7 mm | Vaporphase processnot specified | –Check availability |
![]() | 418117170906 | SPEC6, 16.24 mm, not specified | Availability – | Downloads6 files | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles6 | Length16.24 mm | Vaporphase processnot specified | –Check availability |
![]() | 418117170907 | SPEC7, 19.08 mm, not specified | Availability – | Downloads6 files | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles7 | Length19.08 mm | Vaporphase processnot specified | –Check availability |
![]() | 418117170908 | SPEC8, 21.32 mm, not specified | Availability – | Downloads6 files | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles8 | Length21.32 mm | Vaporphase processnot specified | –Check availability |
![]() | 418117170910 | SPEC10, 26.4 mm, not specified | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles10 | Length26.4 mm | Vaporphase processnot specified | –Check availability | |
![]() | 418117170912 | SPEC12, 31.48 mm, not specified | Availability – | Downloads6 files | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Poles12 | Length31.48 mm | Vaporphase processnot specified | –Check availability |
Availability Forecast
WE item number Packaging unitsLead time
––– weeks
| Expected Availability | Opening inventory | Quantity |
|---|---|---|
| Current Availability | – | – |
There is no forecast for this quantity request.
Does it just not fit? Please contact us.Simply contact our service team for special orders and bulk quantities.Contact us










