WR-WTB 1.00 mm Female Crimp Terminal
| Material Properties | |
|---|---|
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Type | Stamped |
| General Information | |
|---|---|
| Compliance | RoHS |
| IR | 1 A |
| Working Voltage | 50 V (AC) |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Pitch | 1 mm |
| Gender | Female |
| Type | Crimp Terminal |
| Operating Temperature | -25 °C up to +85 °C |
| Wire Properties | |
|---|---|
| Stranded Wire Section (AWG) | 28 to 32 (AWG) |
| Stranded Wire Section (Metric) | 0.081 to 0.032 (mm²) |
| Packaging Properties | |
|---|---|
| Packaging | Bag; Big Reel; Small Reel |
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allOrder Code | Datasheet | Downloads | Status | Gender | Wire Section | Packaging | Qty.(pcs) | Manual Crimping Tool | Automatic Crimping Tool | Design Kit | SamplesAvailability & Sample | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() | 66500113722 | SPECFemale, 28 to 32 (AWG) 0.081 to 0.032 (mm²), Big Reel | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | GenderFemale | Wire Section 28 to 32 (AWG) 0.081 to 0.032 (mm²) | PackagingBig Reel | Packaging Unit15000 pcs | Manual Crimping Tool | Automatic Crimping Tool | Design Kit – | –Check availability | |
![]() | 66500113722DEC | SPECFemale, 28 to 32 (AWG) 0.081 to 0.032 (mm²), Bag | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | GenderFemale | Wire Section 28 to 32 (AWG) 0.081 to 0.032 (mm²) | PackagingBag | Packaging Unit100 pcs | Manual Crimping Tool | Automatic Crimping Tool – | –Check availability | ||
![]() | 66510113722 | SPECFemale, 28 to 32 (AWG) 0.081 to 0.032 (mm²), Small Reel | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | GenderFemale | Wire Section 28 to 32 (AWG) 0.081 to 0.032 (mm²) | PackagingSmall Reel | Packaging Unit1000 pcs | Manual Crimping Tool | Automatic Crimping Tool | Design Kit – | –Check availability |
Availability Forecast
WE item number Packaging unitsLead time
––– weeks
| Expected Availability | Opening inventory | Quantity |
|---|---|---|
| Current Availability | – | – |
There is no forecast for this quantity request.
Does it just not fit? Please contact us.Simply contact our service team for special orders and bulk quantities.Contact us
Mates with
Assortments
Articles from this product series can be found in the following assortments:








