WS-TASV SMT Tact Switch 4.5*3.2mm
| General Information | |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 °C up to +85 °C |
| Washable | No |
| Ingress Protection Code | None |
| Material Properties | |
|---|---|
| Actuator Material | LCP |
| Actuator Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Frame Material | PPA |
| Frame Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Plating | Silver |
| Terminal Plating | Silver |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| IR | 50 mA |
| VR | 16 V (DC) |
| Contact Resistance Initial | 100 mΩ |
| RISO | 100 MΩ |
| Withstanding Voltage | 250 V (AC) |
| Mechanical Properties | |
|---|---|
| Operation Force | 170 gf; 330 gf; 520 gf |
| Electrical Life | 100000 Cycles |
| Packaging Properties | |
|---|---|
| Packaging | Tape and Reel |
Application Notes
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allArticle information + Show more



