WS-MITV THT Solder lug with Roller Lever Micro Switch, 19.8 x 6.4 mm
NEW| Material Properties | |
|---|---|
| Actuator Material | PBT |
| Actuator Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Frame Material | PBT |
| Frame Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Moveable Contact Material | Silver |
| Stationary Contact Material | Silver |
| Terminal Material | Copper Alloy |
| Terminal Plating | Silver |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| Contact Resistance Initial | 30 mΩ |
| Contact Resistance After Life Test | 5 Ω |
| RISO | 100 MΩ |
| Mechanical Properties | |
|---|---|
| Electrical Life | 100000 Cycles |
| Schematic | SPDT |
| Over travel | 0.8 mm |
| Movement Differential | 0.8 mm |
| General Information | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0 °C up to +105 °C |
| Packaging Properties | |
|---|---|
| Packaging | Tray |
| Certification | |
|---|---|
| UL Approval | E483308 |
| ENEC 15 Approval | ENEC-04881 |
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset all
