WR-LECO Series 300/310 - Slider 4.00 mm - Horizontal Cable Entry - SMT
| General Information | |
|---|---|
| Operating Temperature | -60 °C up to +105 °C |
| Pitch | 4 mm |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| IR | 6 A; 9 A |
| Working Voltage | 250 V (AC); 600 V (AC) |
| Withstanding Voltage | 2000 V (AC) |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Certification | |
|---|---|
| cULus Approval | E323964 |
| Material Properties | |
|---|---|
| Insulator Material | LCP |
| Insulator Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulator Color | Ivory |
| Pin Material | Copper Alloy |
| Pin Plating | Matte Tin over Nickel |
| Wire Properties | |
|---|---|
| Solid Wire Section (AWG) | 20 to 18 (AWG); 24 to 22 (AWG) |
| Solid Wire Section (Metric) | 0.2 to 0.34 (mm²); 0.5 to 0.75 (mm²) |
| Wire Strip Length | 6.8 (mm); 8.5 (mm) |
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allOrder Code | Datasheet | Downloads | Status | Polarity | IR(A) | Working Voltage(V (AC)) | Solid Wire Section (AWG) | Design Kit | SamplesAvailability & Sample | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() | 695401300222 | SPEC1, 9 A, 600 V (AC) | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Polarity1 | Rated Current9 A | Working Voltage600 V (AC) | Solid Wire Section (AWG)20 to 18 (AWG) | Design Kit – | –Check availability | |
![]() | 695401310222 | SPEC1, 6 A, 600 V (AC) | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Polarity1 | Rated Current6 A | Working Voltage600 V (AC) | Solid Wire Section (AWG)24 to 22 (AWG) | Design Kit – | –Check availability | |
![]() | 695402300222 | SPEC2, 9 A, 250 V (AC) | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Polarity2 | Rated Current9 A | Working Voltage250 V (AC) | Solid Wire Section (AWG)20 to 18 (AWG) | Design Kit | –Check availability | |
![]() | 695402310222 | SPEC2, 6 A, 250 V (AC) | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Polarity2 | Rated Current6 A | Working Voltage250 V (AC) | Solid Wire Section (AWG)24 to 22 (AWG) | Design Kit | –Check availability |
Availability Forecast
WE item number Packaging unitsLead time
––– weeks
| Expected Availability | Opening inventory | Quantity |
|---|---|---|
| Current Availability | – | – |
There is no forecast for this quantity request.
Does it just not fit? Please contact us.Simply contact our service team for special orders and bulk quantities.Contact us
Assortments
Articles from this product series can be found in the following assortments:



