WS-SLSV SMT Mini Slide Switch, Same Side Connection 7.65 x 5.5 mm
| General Information | |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 °C up to +85 °C |
| Material Properties | |
|---|---|
| Frame Material | PA6T |
| Frame Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Frame Color | Black |
| Actuator Material | LCP |
| Actuator Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Actuator Color | Black |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Silver |
| Terminal Material | Copper Alloy |
| Terminal Plating | Silver |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| IR | 300 mA |
| VR | 6 V (DC) |
| Contact Resistance Initial | 50 mΩ |
| RISO | 100 MΩ |
| Withstanding Voltage | 500 V (AC) |
| Mechanical Properties | |
|---|---|
| Electrical Life | 20000 Steps |
| Connection Type | Same Side Connection |
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allOrder Code | Datasheet | Downloads | Status | Operation Force(g) | Schematic | Packaging | Design Kit | SamplesAvailability & Sample | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() | 452403012014 | SPEC350 g, DPDT, Tape and Reel | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Operation Force350 g | SchematicDPDT | PackagingTape and Reel | Design Kit | –Check availability |
Availability Forecast
WE item number Packaging unitsLead time
––– weeks
| Expected Availability | Opening inventory | Quantity |
|---|---|---|
| Current Availability | – | – |
There is no forecast for this quantity request.
Does it just not fit? Please contact us.Simply contact our service team for special orders and bulk quantities.Contact us
Assortments
Articles from this product series can be found in the following assortments:


