WS-MITV THT Terminal with Roller Lever Micro Switch, 12.8 x 5.8 mm
| Material Properties | |
|---|---|
| Actuator Material | PBT |
| Actuator Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Frame Material | PBT |
| Frame Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Moveable Contact Material | Silver |
| Stationary Contact Material | Silver |
| Terminal Material | Copper Alloy |
| Terminal Plating | Silver |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| Contact Resistance Initial | 30 mΩ |
| Contact Resistance After Life Test | 1 Ω |
| RISO | 100 MΩ |
| Mechanical Properties | |
|---|---|
| Electrical Life | 10000 Cycles |
| Schematic | SPDT |
| Over travel | 0.55 mm |
| Movement Differential | 0.5 mm |
| General Information | |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 °C up to +85 °C |
| Packaging Properties | |
|---|---|
| Packaging | Tray |
| Certification | |
|---|---|
| UL Approval | E483308 |
| ENEC 15 Approval | ENEC-03305 |
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allOrder Code | Datasheet | Downloads | Status | Operation Force(g) | Operating Position(mm) | Design Kit | SamplesAvailability & Sample | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() | 463093370402 | SPEC80 g, 13 mm | Availability – | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Operation Force80 g | Operating Position13 mm | Design Kit | –Check availability |
Availability Forecast
WE item number: –
VPE–
Lead time– weeks
| Expected Availability | Opening inventory | Quantity |
|---|---|---|
| Current Availability | – | – |
Does it just not fit? Please contact us.Simply contact our service team for special orders and bulk quantities.
Assortments
Articles from this product series can be found in the following assortments:


