WS-ROTU THT Rotary Switch Right Angled with Cross Type Actuator, 5.08 mm Pitch, 10x10 mm
| Material Properties | |
|---|---|
| Cover Material | PA66 |
| Cover Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Base Material | PA66 |
| Base Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Actuator Material | POM |
| Actuator Flammability Rating | UL94 HB |
| Terminal Material | Copper Alloy |
| Terminal Plating | Gold |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| IR | 400 mA |
| VR | 24 V (DC) |
| Contact Resistance Initial | 80 mΩ |
| RISO | 100 MΩ |
| Withstanding Voltage | 250 V (AC) |
| Mechanical Properties | |
|---|---|
| Electrical Life | 10000 Steps |
| Actuator Type | Cross Type |
| General Information | |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 °C up to +85 °C |
| Washable | Yes |
| Ingress Protection Code | None |
| Packaging Properties | |
|---|---|
| Packaging | Tube |
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allOrder Code | Datasheet | Downloads | Status | Number of Position (Value) | Code | Ingress Protection Code | Vaporphase process | Actuator Color | Samples | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() | 429427520910 | 10, Real Code, None | Downloads6 files | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Number of Position10 | CodeReal Code | Ingress Protection CodeNone | Vaporphase processnot specified | Actuator ColorDark Grey | |
![]() | 429427520911 | 10, Complement Code, None | Downloads6 files | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Number of Position10 | CodeComplement Code | Ingress Protection CodeNone | Vaporphase processnot specified | Actuator ColorIvory | |
![]() | 429427520916 | 16, Real Code, None | Downloads6 files | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Number of Position16 | CodeReal Code | Ingress Protection CodeNone | Vaporphase processnot specified | Actuator ColorDark Grey | |
![]() | 429427520917 | 16, Complement Code, None | Downloads6 files | Status Activei| Production is active. Expected lifetime: >10 years. | Number of Position16 | CodeComplement Code | Ingress Protection CodeNone | Vaporphase processnot specified | Actuator ColorIvory |





