WS-ROSV SMT IP67 Rotary Switch with Arrow Type Actuator 10x10 mm
| Material Properties | |
|---|---|
| Cover Material | LCP |
| Cover Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Base Material | LCP |
| Base Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Actuator Material | PA66 |
| Actuator Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Terminal Material | Copper Alloy |
| Terminal Plating | Gold |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| IR | 400 mA |
| VR | 24 V (DC) |
| Contact Resistance Initial | 80 mΩ |
| RISO | 100 MΩ |
| Withstanding Voltage | 250 V (AC) |
| Mechanical Properties | |
|---|---|
| Electrical Life | 10000 Steps |
| Actuator Type | Arrow Type |
| General Information | |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 °C up to +85 °C |
| Washable | Yes |
| Ingress Protection Code | IP67 |
| Packaging Properties | |
|---|---|
| Packaging | Tape and Reel |
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allArticle information + Show more
Switches for IP applications
Switches for IP applications
Würth Elektronik offers IP67 classified rotary switches as well as tact switches. Tested according to IEC61058 and IEC60068, these components are ideally designed for use in harsh industrial environments.If you would like to know more about the IP certified products, your Würth Elektronik field sales will be happy to provide you with advice and support.

Assortments
Articles from this product series can be found in the following assortments:





