WS-TASL SMT Illuminated Tact Switch
| Material Properties | |
|---|---|
| Actuator Material | LCP |
| Actuator Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Actuator Color | White |
| Base Material | LCP |
| Base Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Frame Material | LCP |
| Frame Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Frame Color | White |
| LED Terminal Material | Copper Alloy |
| LED Terminal Plating | Tin |
| Contact Material | Stainless Steel |
| Contact Plating | Silver |
| Terminal Material | Copper Alloy |
| Terminal Plating | Silver |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| Contact Resistance Initial | 100 mΩ |
| Contact Resistance After Life Test | 100 mΩ |
| RISO | 100 MΩ |
| Withstanding Voltage | 250 V (AC) |
| Mechanical Properties | |
|---|---|
| Operation Force | 160 g |
| Electrical Life | 50000 Cycles |
| Optical Properties | |
|---|---|
| Lens Type | Waterclear |
| Chip Technology | AlGaInP; InGaN |
| General Information | |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 °C up to +85 °C |
| Packaging Properties | |
|---|---|
| Packaging | Reel in ESD Bag |
Application Notes
Products
Filter by
show in
article in 0 product lines
Reset allArticle information + Show more





